מה עושה יועץ כלכלי? סודות משולחנו של איש מקצוע

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פרטיים ובעלי עסקים פונים לעזרתם של אנשי מקצוע מעולם ההתנהלות הכלכלית על מנת לקבל עצות, טיפים והמלצות שבעזרתם הם יוכלו לשפר את
תזרים, המזומנים שלהם או ללמוד אודות שיטות מותאמות אישית לאופי והאישיות שלהם. אין זה פשוט כיום להתנהל במציאות של יוקר מחייה גבוה במדינה ותמיד אפשר לבסוף למצוא את עצת, הזהב הזאת שבזכותה דברים משתנים, ההכנסות עולות על ההוצאות ובאופן כללי הרגלי הצריכה והקנייה משתנים לטובה. נשאלת שאלה מעניינת ומסקרנת – מה עובר בראשו של יועץ כלכלי?
איך הוא יודע מה להציע לכל לקוח? איך אפשר להתאים עצות משפחתיות לאדם יחיד או לעסק שמגלגל הרבה כסף בשנה? ללא ספק מדובר באחד המקצועות המעניינים ביותר שקיימים כיום וכל
מי שמוצא את עצמו בבעיה כלכלית או שהיה מעוניין לשפר את ההתנהלות הכספית שלו – טוב יעשה לו ימצא את איש המקצוע שיוכל לסייע לו בדרך הטובה והמתאימה ביותר.

 

סודות משולחנו של איש המקצוע בתחום של ייעוץ כלכלי

כאשר לקוח יפנה לשירותיו של יועץ כלכלי, ליועץ יעמוד דבר אחד לנגד עיניו – השגת המטרה של הלקוח. יכולות להיות כל מיני מטרות או משימות – הגדלת ההכנסות אל מול ההוצאות (או במילים אחרות – צמצום ההוצאות), יציאה ממינוס לפלוס, לימוד אודות ניהול כספים בעסק ועוד. גם אם יהיו כמה לקוחות בעלי אותה מטרה – לכל אחד מהם אופי שונה, הוצאות והכנסות שונות וכמובן דרך התנהלות כלכלית אחרת ולכן לכל אחד יתאימו עצות אחרות. באופן כללי אפשר לומר שארגז הכלים של היועץ הכלכלי יהיה מלא במחשבות, עצות ורעיונות כלליים מאד והחוכמה האמיתית שעליו יהיה להפעיל היא ההתאמה לנתוניו של הלקוח שעומד מולו, לכישורים שלו, לאופי שלו וליכולת שלו כפי שהיא תבוא לידי ביטוי בעת ביצוע המשימות החדשות.

באופן כללי אפשר לחשוב על שלושה דברים מהותיים שהם אבני היסוד של עבודתו של כל יועץ כלכלי

  1. הגדרת מטרה ברורה – לכל מטרה יותאם תהליך שונה תוך כדי הדגשת תפקידו של הלקוח בתהליך. איש המקצוע לא יכול לבצע את הפעולות בעצמו אלא רק לתמוך מרחוק ויש לכך חשיבות גבוהה מאד. תהליך של יציאה מהמינוס יהיה שונה מתהליך של הגדלת מזומנים בעסק, למשל.
  2. בניית קובץ אקסל אישי – יועץ כלכלי יחזיק באמתחתו סוגים ופורמטים שונים של קבצי אקסל ויידע להתאים בכל מצב ובכל תהליך את הקובץ או הטבלה שיתאימו ויהיו הכי קלים לתפעול. רק כאשר המספרים והנתונים הכספיים מפורטים באופן ברור אפשר לקבל החלטות ולהבין את המצב לאשורו.
  3. ניתוח המספרים והנתונים – כשקובץ האקסל מוכן ומלא יש חשיבות גבוהה מאד לניתוח של מה שרואים בו. למה בתחום אחד הנתונים הם כאלה בעוד בסעיף אחר הם שונים. מה הקשר בין סעיפים שונים ויתרה מכך – איך נתון של סעיף זה או אחר ישפיע על תא אחר בטבלה, תא בעל חשיבות יתרה? כשמנתחים את הטבלה ומבצעים בה סימולציות עם מספרים שונים מאלה שמופיעים – פתאום הלקוח בעצמו פתאום מבין דברים ורוצה לראות גם בחשבון הבנק את אותם המספרים ואת אותם השינויים לטובה.

באופן כללי אפשר לומר שאלה השלבים שיהיו משותפים בכל תהליכי הייעוץ הכלכלי, ללא קשר ללקוח שעומד מול היועץ המקצועי. אין מדובר בתהליך פשוט והמשימות שיקבל על עצמו הלקוח אינן קלות אלא מאתגרות מאד. במקרים רבים הלקוח ימצא את עצמו מגלה דברים חדשים על ההתנהגות שלו, על הדרך שבה הוא מקבל החלטות, על האפשרות שלו לדחות סיפוקים ועוד. מכאן שתהליך של ייעוץ כלכלי משפיע לא רק על הנושא הכספי של כל לקוח או משפחה אלא גם האישיות. זו גדולתו של איש מקצוע ובדיוק במקרים שכאלה הוא יוכל ויצטרך לשלוף את השפנים האמיתיים מהכובע שלו – אלה שיגרמו למחשבה היתרה בקרב הלקוח שלו על כך שלמרות הקושי והאתגר – התהליך ישים והתוצאות הטובות והמיוחלות לא יאחרו להגיע.

 

מהן תוצאות טובות של תהליך הייעוץ הכלכלי?

גם אם התהליך יתחיל מרצון עז לצאת מהמינוס או להקטין את ההוצאות – כל לקוח שעובר תהליך כלכלי כלשהו עומד לגלות על עצמו הרבה מאד דברים שחורגים מהנושא הכספי. לוותר על הוצאות או על קנייה של דבר מה לא מסתכם אך ורק באי הוצאת הארנק מהתיק אלא בהרבה מעבר לכך – קבלת החלטה על דחיית סיפוקים, תובנה מודעות שפע, הודיה על מה שיש ובחינה עמוקה אישית האם הקנייה הכרחית או נדרשת באמת. זה אמנם יתחיל מטיפול ועיסוק בכסף – אבל יכול להשפיע השפעה עמוקה וחיובית על תחומים נוספים מתחומי החיים והשינוי העמוק מגיע גם מגיע. על פני השטח ייראו התוצאות אשר לשמן מלכתחילה ניגש אותו לקוח לתהליך הייעוץ – הוא אכן יקטין את המינוס (או ייצא ממנו לגמרי), הוא יצמצם לאין שיעור את ההוצאות, יצליח להגדיל את ההכנסות ויבין איך הוא יכול למנף את הכסף של עצמו וליצור הגדלה של הכסף שקיים.

השינוי ימשיך בקרב לקוחות התהליכים הכלכליים גם הרבה זמן אחרי שהתהליך יסתיים בהצלחה. הסיפוק האדיר של עמידה באתגר לא פשוט תותיר תחושה אמיתית של ניצחון ותהיה הבנה מוחלטת שכל דבר הוא בר השגה. מכאן החשיבות של תהליך כלכלי בחברת איש מקצוע מנוסה ומיומן שימצא בדיוק את הטיפים והרעיונות שמתאימים לכל אחד ולכל אחת באופן אישי ובליווי צמוד יעזור ללקוחות שלו לצלוח את הקשיים, להתגבר על האתגרים ולסיים את התהליך אחרי למידה עצמית משמעותית מאד.

השאירו פרטים

בואו נצא לדרך משותפת

טופס יצירת קשר
השארו לנו פרטים

הגעת להחלטה הנכונה

אני כאן
לעזור לכם