ייעוץ כלכלי » ייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי

התשואה הטובה ביותר להשקעה שלך!

השורה התחתונה של כל עסק היא שורת הרווח – אם מיקסום הרווחים בעסק חשוב לכם, הגעתם למקום הנכון.

כל עסק, בין אם חדש או וותיק, צריך מראה שתשקף את אופן ההתנהלות שלו ותאפשר לו בזמן אמיתי לדעת מהו מצבו התזרימי, האם העסק מרוויח או מפסיד וכמה ועד כמה תואם המצב בפועל את תוכנית העבודה (אם יש כזו).

 

מרבית העסקים, גדולים כקטנים, אינם מתנהלים באופן אופטימלי ובוחרים להיכנס לתהליך של ייעול והבראה רק תחת אילוץ חיצוני או מצב משברי, זו טעות, המועד הנכון ביותר להיכנס לתהליך של ייעוץ עסקי הוא כשאין לחץ חיצוני (בנקים וכו’), כאשר העסק מתפקד כראוי אך רוצים להשביחו ולקדמו לשלב הבא מבחינת פיתוח עסקי ורווחיות.

 

באופן כזה, תהליך הייעוץ העסקי יהיה קל יותר, יעיל יותר, זול יותר ואפקטיבי הרבה יותר.

בעל עסק שעבר תהליך של ייעוץ עסקי קיבל כלים שעזרו לו להבין את הסביבה בה הוא פועל. למדוד ברמה שוטפת את התוצאות העסקיות, להפיק מסקנות, לערוך שינויים בזמן אמת ותוך כדי תנועה, להשתפר אל מול המתחרים ולהגדיל את שורת הרווח.

תהליך ייעוץ עסקי אצלנו

1
בחינה להוזלת חיובי המס השוטפים
2
תחזית תזרים
מזומנים מעודכנת
3

תוכנית עבודה /
עסקית עתידית

4

כלים לשליטה
ובקרה שוטפת

כיצד ייעוץ עסקי מסייע לשיקום העסק?

המשבר הנוכחי היווה נקודת מפנה עבור בעלי עסקים רבים. חלקם גילו כי היו ממונפים יתר על המידה, אחרים גילו כי כמות העובדים בעסק הייתה גבוהה מדי וניתן להתייעל ולהפעיל את העסק עם כמות קטנה יותר של עובדים. כל ארגון עבר התייעלות מבחינה טכנולוגית, והסיר את “השומנים העודפים” בתקציב השנתי של העסק. כעת, באמצעות ייעוץ מתאים ניתן להתחיל לחזור לשגרה, ולהפעיל את העסק טוב יותר מאי פעם, כמו לפני תחילת משבר הקורונה.


ייעוץ עסקי הוא תהליך שנועד לבחון את הדרך שבה פועל העסק עד היום מבחינת: כוח אדם, שיווק, פעילות שוטפת, מכירות, כספים, תזרים מזומנים, גבייה, הנהלת חשבונות והיבטים נוספים. לאחר הבנה כוללת של הנישה שבה פועל הארגון ניתן להתחיל לזהות את החולשות הקיימות בו, ולאתר את ההוצאות הפיננסיות הכבדות שלו. חלק מהעסקים עובדים על בסיס מזומן בלבד, ולכן תלויים מאד בתזרים המזומנים המגיע מלקוחות הרוכשים מוצרים ושירותים. עסקים אחרים תלויים במימון מגורמים חיצוניים ואינם פועלים על בסיס מזומן.

 

במהלך תהליך הייעוץ העסקי ממופים הגורמים היכולים לסייע לעסק להתקדם. אם בתחום המכירות, גיוס האשראי או התייעלות כוללת. בנוסף, ניתן לחשוב על פתרונות מחוץ לקופסה, כדי להתאים את העסק למציאות הנוכחית, ולאפשר לו להיות רווחי גם בתקופה של חוסר וודאות. למשל, מעבר של שיווק/מכירת המוצרים או השירותים באמצעות האינטרנט או איתור קהלים מעבר לים, יכול להגדיל את כמות ההכנסות בעסק ולהזרים הכנסה שלא הייתה קיימת בעבר. בתום תהליך הייעוץ מעידים עסקים רבים על: גידול ברווחים, מסוגלות לבצע התייעלות כלכלית וארגונית, מעבר לתהליך של התחדשות עסקית והגדרת מטרות, יעדים ולוחות זמנים ברורים וברי השגה. תהליך זה דורש ניסיון רב, והכרות עם הדרך שבה עסקים מתנהלים בתנאי משבר, כמו גם בתקופות רגועות יותר במשק הישראלי ובזירה הכלכלית העולמית המאתגרת.

מהן הסיבות בגינן חברות רבות מתקשות לנווט בין האתגרים של היום?

מניסיון של סיוע לעסקים רבים בתהליכי ייעוץ עסקי, ולאחר בניית תוכניות עסקיות רבות, זיהינו כי קיימות מספר סיבות עיקריות שבגינן חברות רבות מתקשות לנווט בין האתגרים של היום. נדון בקצרה בסיבות שבולטות ביניהן:

 

חוסר הבנה של לקוחות ותובנות עסקיות
רבים טועים לחשוב כי תהליך השיווק מתחיל מהכרות עם המוצר או מהות המוצר עצמו. בפועל, שיווק ללקוח מתחיל מהבנה של הצרכים המובילים את הלקוחות לרכוש את המוצר. לכן, חוסר הבנה של קהלי היעד המתאימים, התעלמות מצרכי הלקוח והניסיון לשווק את כל המוצרים והשירותים בצורה אחידה לכל אדם (במקום להתאים את המוצר בצורה אישית ללקוח) עשויים לפגוע בכמות המכירות בעסק. יועץ עסקי מיומן יכול לזהות עמכם את הצורך עליו המוצר או השירות עונים, ולהתאימם בצורה יותר נכונה ללקוח תוך קבלת תובנות עסקיות ממכירות העבר.

 

אי וודאות באשר למצב השוק היום או בעתיד (במיוחד בימי משבר הקורונה)
גורם נוסף המשפיע על עסקים רבים קשור למצב השוק בעקבות משבר הקורונה העולמי. הסגר בישראל ובעולם השפיעו על תעשיות שלמות, וגרמו למשבר כלכלי בקרב משפחות רבות שאיבדו את הכנסתן. מיליוני אנשים ברחבי העולם איבדו את מקומות העבודה שלהם או יצאו לחופשה ללא תשלום, ולכן הנכונות של הצרכן הפוטנציאלי להוציא כספים כיום מוגבלת. הדבר השפיע גם על נכונות הבנקים להעניק הלוואות ומימון ונכונותם של משקיעים פוטנציאליים לסייע בהשקעות הנתפשות בעיניהן כמסוכנות בעידן של חוסר ודאות.

 

חוסר תאימות בין חזון לאסטרטגיה
אתם רוצים לשנות את התחום שבו אתם פועלים וליצור דרך חדשה שבה אנשים מבצעים פעולות יומיומיות, רוכשים מוצרים או משתמשים בהם. הדבר דורש תכנון מקיף של אסטרטגיית החדירה לשווקים, זיהוי היתרון שלכם מול המתחרים ויצירת סל שירותים ומוצרים שיעצימו בידול זה. אם קיים חוסר תאימות בין החזון לאסטרטגיה בפועל, העסק יתקשה לצמוח ולבנות חוג לקוחות נאמן. במילים אחרות, אם אתם דומים מדי למתחרים שלכם, אתם עשויים לגלות שהצרכן הפוטנציאלי מתקשה להתנתק ממותגים מוכרים שבנו מוניטין עם השנים ולנסות את המוצר המוצע על ידכם. בניית אסטרטגיה עסקית היא חלק מהותי בהצלחת העסק.

 

קושי לחדש או להתאים את העסק לעולם שדורש יכולות חדשות
ביום אחד מיליוני עסקים ברחבי העולם החלו לעבוד בזום. חברת “פייסבוק”, למשל, העבירה 30% מכוח העבודה שלה לעבודה מהבית. אם העסק שלכם מתקשה להסתגל במהירות לתנאי העבודה של העידן החדש, דבר הדורש גמישות מחשבתית של העובדים ומעט ידע טכנולוגי, אתם עשויים למצוא את עצמכם בעמדת נחיתות מול המתחרים. לכן, במהלך ייעוץ עסקי חשוב לגלות את היכולת שלכם להתמודד עם שינויים וליצור מקום עבודה גמיש, עם מצבת עובדים הקטנה וגדלה בהתאם לצורך במשרד, תוך שימוש בכוח אדם נוסף העובד מהבית או אפילו ממדינה אחרת.

 

ביצוע לקוי של האסטרטגיה העסקית
יתכן והייתה לכם אסטרטגיה עסקית מנצחת, אך זו נשארה ברמת התכנון על הנייר ולא מומשה בפועל. אם אתם לא מבצעים את התהליכים השונים בעסק בצורה הנכונה, ואינכם פועלים לקידום המציאות שהגדרתם בחזון העסק, אם אתם מתקשים לנהל את צוות העובדים על פי הערכים שקבעתם או לקבוע מטרות ויעדים בצורה נכונה, סיכוי ההצלחה של העסק מועטים. במהלך תהליך הייעוץ תלמדו לממש את האסטרטגיה העסקית שהגדרתם בתחילת הדרך.

 

שאננות או עייפות עסקית
העסק התחיל להראות קצת יותר כמו עבודה משמימה במשרד, ופחות כדרך מלהיבה לשנות את הנישה שבה אתם פועלים? יתכן ונפלתם באחת מהטעויות הנפוצות של עסקים הקיימים מספר שנים: שאננות או עייפות עסקית. לא קל לשמור על התלהבות לאורך כל הדרך כאשר מפעילים עסק. פעמים רבות השגרה משתלטת וביצוע אותן פעולות שוב ושוב אינו מוביל לתוצאות חדשות. תהליך ייעוץ עסקי כולל במהלכו גם שלב של פיתוח עסקי כך שתוך כדי הייעוץ תוכלו ללמוד לראות את העסק שלכם בעיניים חדשות, ממש כאילו זה עתה פתחתם אותו. תחזרו לחוש את ההתלהבות אותה אתם חשים כאשר אתם פותחים את היום ומתחילים לטפל בלקוחות חדשים.

 

חוסר גמישות כללית בין אנשים, תהליכים וטכנולוגיה
עסקים בעידן החדש צריכים להיות גמישים מאד, כאשר כל התהליכים המתנהלים בהם, האנשים המפעילים את העסק ועובדיו והתשתית הטכנולוגית מתבצעים תוך גמישות מלאה והתאמה למציאות המשתנה במהירות. עסקים שצועדים במקום ופועלים לפי דרכים לפיהן עבדו לפני עשור, עשויים למצוא את עצמם בנחיתות אסטרטגית מול מתחרים חדשים המבצעים תהליכים יעילים יותר או משלבים טכנולוגיה מתקדמת. בחנו למשל את העולם הישן בתחום הנסיעות ותגלו את ההבדל המהותי שיש בין מוניות לחברות כמו “אובר” ו”ליפט” בעולם. כאשר עסק מתחיל לזהות שהוא “מגדל קורי עכביש”, חשוב להתנהג ולהתחיל לפעול בצורה אחרת כדי להגדיל את סיכוי הצלחתו בזירה העסקית המאתגרת כיום.

איך ייעוץ עסקי יכול להוציא את העסק שלך מהבוץ?

ייעוץ עסקי מקצועי מבוצע על ידי מומחים בתחומם שלמדו להתגבר על כל האתגרים שציינו לעיל בעיקר תוך שימוש בהרבה מאוד ניסיון שנצבר ומתבסס בין היתר על טעויות עבר של אחרים. הם בוחנים את המצב של העסק כיום, ומסוגלים לפעול בחמישה מישורים שונים על מנת לייעל ולשפר את פעילות העסק ולהוציאו מהבוץ. אלה הנקודות העיקריות שבהן היועץ העסקי יתמקד:

 

אסטרטגיה עסקית
האם יש לכם מטרה אליה אתם שואפים להגיע בעוד שנה, חמש שנים או עשור? הדרך הטובה לעשות זו היא באמצעות קביעת יעדים ברורים ותכנון האסטרטגיה העסקית שלכם, כולל אבני הדרך, כדי שתוכלו להגיע אליה. במהלך תהליך הייעוץ העסקי תבנו אסטרטגיה שתעניק לכם יתרון תחרותי, ויכולת ליצור חוויית לקוח שונה לחלוטין משל המתחרים. יצירת מפת דרכים מובנית תשפיע בצורה מהותית על העסק. מתוך ההבנה של הדרך שבה עליכם לפעול כדי לממש את החזון שהגדרתם, כל יום בעסק יהפוך להיות עוד נדבך בדרך להשגת המטרות שקבעתם. קבלת תובנות מתוך התנהלות העסק עד היום, כמו גם היכרות עם הכלים השונים העומדים לרשותכם, יעזרו לכם לממש את החזון. כל זאת תוך שמירה על מצוינות תפעולית. נרחיב על כך מעט:

 

מצויינות תפעולית
תפעול נכון של העסק הוא הבסיס להתייעלות בתוך כל ארגון, החל ממספר עובדים ועד לארגוני ענק חובקי עולם. תפעול נכון מאפשר ניהול משאבים יעיל יותר, תוך הקניית ערכי מצוינות לכל אחד מהעובדים המתפעלים את הפעילות של העסק. כאשר כל אחד בארגון רואה את עצמו חלק ממכונה נפלאה, המייצרת את המוצרים והשירותים שאתם משווקים, הוא יחוש הזדהות רבה יותר עם הארגון. במהלך הייעוץ העסקי תגלו את החולשות של העסק מבחינה תפעולית, תלמדו כיצד לשפר את הנקודות הללו באמצעות יצירת סיסטם קבוע וכן תבנו תוכנית כדי לשמור על יעילות גבוהה גם בעתיד. כך, ניתן להגדיל את שורת הרווח של העסק כבר בשנה הראשונה באמצעות שינוי התפישה ודרך התפעול.

 

התמודדות עם שינויים
פעמים רבות האופי של האנשים המנווטים את ספינת העסק משפיע על הדרך שבה עסק זה יפעל. חלק מהאנשים מעדיפים לקום כל בוקר באותה השעה, לשתות את אותו הקפה ולבצע פעולות בסדר מסוים שאינו משתנה. אחרים מחפשים ריגושים חדשים בעסק, מתפתחים לשווקים חדשים מדי שנה ואינם קופאים על השמרים. בעולם העסקי הדינמי של היום, הסוג השני של האנשים יצליח יותר. לכן, חשוב ללמוד להתמודד עם השינויים התכופים בתעשייה ובטכנולוגיה, לזהות הזדמנויות ולנסות להתחדש כל הזמן בהתאם ליכולות האישיות של העובדים בעסק, תוך התחשבות בעלויות הכרוכות בכל שינוי. במהלך ייעוץ עסקי מקצועי, יועלו ויטופלו נקודות שיכולות לסייע לעסק להתמודד עם שינויים ברמת המאקרו (העולמית והישראלית) והמיקרו (בתוך הארגון).

 

היכן נמצא הכסף שלכם?
בעלי עסקים רבים משקיעים את כל ההון הפנוי שלהם, בתוספת הלוואות שלקחו, בשלבים הראשונים של הקמת העסק. נכון, ידוע כי בשנים האחרונות מרבית העסקים עדיין אינם מראים רווחיות על הנייר. אך, אם אתם עדיין נלחמים על קיומכם, סימן שיש למצוא את הדרך להגדיר יעדים בצורה ברורה יותר ולהתחיל לממש אותם תוך יצירת מספר אפיקי הכנסה לעסק. במהלך ייעוץ עסקי מקצועי תלמדו לגלות היכן נמצא הכסף שלכם ואיך ניתן להשיב את ההשקעה הראשונית בעסק במהירות רבה יותר, גם במציאות של אי־וודאות.

 

תוכנית ניהול משאבים
חלק בלתי נפרד מתהליך הייעוץ הוא תוכנית ניהול משאבי העסק הקיימים, ואיתור אפשרויות נוספות תוך כדי חשיבה מחוץ לקופסה. היועץ יבצע במהלך התהליך ניתוח עסקי, יסייע לכם לבנות חוויית לקוח טובה יותר תוך זיהוי צורכי הלקוחות החדשים ובנייה של צרכים נוספים בקרב הלקוחות הקיימים. בנוסף, תזהו את הדרך שבה תוכלו לשלב חדשנות במוצר או שירות קיימים וחדשים, וכך להגדיל את היתרון שלכם מול המתחרים.

איך מתנהל תהליך של ייעוץ עסקי בחברת "שיערוך"?

ייעוץ עסקי בחברה משלב אספקטים עסקיים ופיננסיים. נדגיש את החלקים החשובים בתוך כל תהליך כזה:

בחינה עסקית וכלכלית: בתחילה תזהו יחד עם היועץ לאן נעלם הכסף בעסק, ומה פספס רואה החשבון בתהליך הניהול הכספי של העסק. בחינה עסקית וכלכלית מקיפה של ההתנהלות בעבר תסייע להשתפר בעתיד.


תזרים מזומנים:
בשלב הבא יבחן תזרים המזומנים בעסק. כך תגלו האם הכספים שיש היום, אם ישנם, יכולים להספיק לפעילות העסקית השוטפת או שנדרש תכנון טוב יותר בתחום.


בנייה תמחירית – כל הכלים לתמחור חכם:
הבדיקה הבאה שתעשה קשורה לדרך שבה תמחרתם עד כה את המוצרים והשירותים שלכם. פעמים רבות תגלו כי ההפסד בעסק לא נגרם ממחסור בלקוחות, אלא נגרם בשל תמחור לא נכון של השירות שנתתם. יתכן, ותגלו כי המצב הפוך דווקא, היות ומחירים גבוהים מדי הפכו אתכם ללא אטרקטיביים ביחס למתחרים ויש להורידם.

בניית תוכנית עסקית לעמידה ביעדים: הצבת יעדים ללא תכנון מוקדם כיצד להשיגם, היא בגדר חלום שאין לו אחיזה ממשית במציאות. לכן, במהלך הליווי בשלבים השונים של הייעוץ העסקי, תגלו כי בניית תוכנית עסקית היא המפה המובילה את העסק בדרך לעמידה ביעדים שהצבתם ובלוחות הזמנים הרצויים לכם.


בניית דוחות רווח והפסד חודשיים:
כאשר מתחילים לנתח את הפעילות של העסק בחודשים האחרונים, ניתן לזהות אילו חודשים היו רווחיים ואילו הסתיימו בהפסד. בהתאם, ניתן גם למצוא את הסעיפים הגורמים להפסד ולצמצמם.


כלים לחסכון בהוצאות והעלאת הרווח הגולמי
: ליווי עסקי חכם כולל הענקת כלים רבים, הן באמצעות הענקת הידע והן באמצעות אמצעים טכנולוגיים לשינוי שורת הרווח בכל חודש באמצעות הפחתת סעיפי ההוצאות השונים בעסק. כך, תוך צמצום עלויות בסעיפים אלה, ניתן לשנות בתוך חודשים אחדים את ההתנהלות הכלכלית בעסק, ולהתחיל להצליח לסיים כל חודש ברווח. במהלך הליווי יבחן הרווח הגולמי והתפעולי של העסק, תוך שימוש בכלים מעולם הפיננסיים לבניית תוכנית כלכלית לטווח הקצר והארוך.


בחינה פנסיונית לעתיד כלכלי יציב בפנסיה:
תכנון פיננסי נכון כולל גם חשיבה לעתיד, על היום שבו תעזבו את העסק ותשאירו/תמכרו אותו לבאים אחריכם. במהלך הליווי העסקי תבנה התוכנית לחיסכון לפנסיה, שתאפשר לכם להמשיך לשמור על אותה רמת חיים גם לאחר גיל הפרישה.


כלים להתנהלות עסקית נכונה:
בתום הייעוץ העסקי אתם נשארים עם כל הכלים להמשיך ולהתנהל נכון גם בעתיד. מתוך התובנות שקיבלתם במהלך הייעוץ תוכלו לזהות אם העסק סטה מהמסלול הנכון להצלחה ולתקן זאת במהירות.


מה צריך לדעת כדי לעבוד נכון מול הבנקים?
תנאי המימון שקבלתם עשויים להיות אחד הגורמים לכישלון העסק. בעלי עסקים מנוסים יודעים כיצד להתנהל נכון מול הבנקים, להיעזר במינוף ומימון בעת הצורך ולהחזיר את ההלוואות בקצב המתאים להתפתחות העסק.


בניית מערך הביטוחים של העסק:
ניהול סיכונים הוא חלק בלתי נפרד מעסק המתנהל בצורה נכונה. מערך ביטוחי העסק מאפשר לשמור על היציבות שלכם גם בעתות משבר או בהתרחשות אירועים לא צפויים. במהלך הייעוץ העסקי יבחנו הפוליסות הקיימות, ותגלו האם יש כיסויים מיותרים או חסרים שכדאי לשנות בפוליסות אלה.

ייעוץ עסקי שעובד מהיום הראשון!

לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית ללא עלות השאירו פרטים ואחזור אליכם

השאירו פרטים

בואו נצא לדרך משותפת

טופס יצירת קשר
השארו לנו פרטים

הגעת להחלטה הנכונה

אני כאן
לעזור לכם