בניית תוכנית עסקית – המגדלור לעסק שלך

בניית תוכנית עסקית – המגדלור לעסק שלך

כל אדם שבבעלותו עסק, או שחלם על אחד כזה ועכשיו הוא רוצה להקימו, צריך לעשות מחקר רציני על כל הגורמים והמרכיבים בשוק, ועל הדרך הנכונה ביותר לנהל את העסק בצורה שתפיק לו את המירב.

כמובן שצריך להבין שאין די בעשיית מחקר רציני ועצמאי, אלא צריך גם לשבת עם יועץ פיננסי המתמחה בצורה מקצועית בתחום, כי בניית תוכנית עסקית לעתיד העסק, הינה דבר שאינו נלמד על רגל אחת, אלא דורש המון רצון, השקעה, וידע מקצועי.

הסיבה העיקרית לצורך החשוב שלנו בתור בעלי עסק בתוכנית עסקית פשוטה בתכלית, התוכנית העסקית מגלמת בעצם את החזון והייעוד, אליו אנו מכוונים את העסק. היא מציבה לפנינו במשך כל הזמן את היעדים, ההנחיות והמטרות, ואומרת לנו בעצם, שעל ידי תכנון פיננסי, מקצועי ונכון, נוכל להגשים את חלומותינו, ולהשיג את אותן מטרות.

בעצם נבנה תוכנית עסקית שתשמש אותנו כמפה מדויקת, המכוונת אותנו ליעדנו. לכן בתור התחלה נצטרך לרשום ליד כל מטרה או חזון, את כמות הזמן שנקדיש להגיע אליו. דבר זה הוא חשוב, מכיוון שלפעמים אנו נוטים לצאת מפרספקטיבה נכונה אם אנו רוצים משהו מאוד. לדוגמה, אם אנו רוצים להצליח לייצר הכנסה שנתית בסך מסוים, נצטרך לומר לעצמנו שעד סוף השנה זה קורה, וכמובן ליצור תוכנית המראה שהדבר בר ביצוע. אך במידה ולא נפעל כך נאבד את דרכנו באותה מפה, והדרך תחזור להיות רצופת מכשולים.

חשוב גם לרענן ולשנות את התוכנית בהתאם להתקדמות. לא יכול להיות שנציב תמיד את אותם יעדים לפנינו, אלא נרצה תמיד לשאוף יותר ממה שהשגנו עד כה. ולכן אם לדוגמה זמן השגת היעד הקודם שלנו היה לאחר שנה. נשב בסיומה, נבחן את התוצאות, ונבין ונקבע לאן משם פנינו מועדות.

האם מספיק ייעוץ חד פעמי?

הכנת תוכנית עסקית כמובן היא משהו שנצטרך לבצע לכל אורך תקופת פעילות העסק עם בעל מקצוע מיומן. קל לנו לחשוב, שייעוץ זה הוא זמני או חד פעמי. הגיוני שבעל עסק יחשוב לעצמו, שעכשיו כשהוא השיג את יעדיו ומטרותיו שהציב לעצמו בשנה האחרונה, אין הוא צריך יותר את הליווי המקצועי והצמוד. אך כמובן שטעות היא בידו, אותו ליווי הוא מה שעזר לו להפיק את המירב מהשנה שחלפה, אבל עכשיו שנה חדשה- יעדים חדשים, וצריך לבוא מוכנים אליהם בצורה המיטבית ביותר. כמובן שאחרי שבעל העסק למד ויישם במהלך השנה, הוא למד והתמקצע, אך אין זה אומר שכדאי לו לזנוח לגמרי את הליווי והייעוץ הצמוד, אלא להשתמש בו בצורה נכונה, ובפרקי זמן מוגדרים מראש.

לסיכום, לפני שאנו ממהרים לבנות תוכניות עסקיות, כדאי שנבין שהמפתח החשוב להצלחת עסק הוא, שימוש בכלים העומדים לרשות כל אדם ובעל עסק, כגון ייעוץ חיצוני לעסקים.

השאירו פרטים

בואו נצא לדרך משותפת

הגעת להחלטה הנכונה

אני כאן
לעזור לכם